Испечати

Триаголници со спанаќ и сирење

Триаголници со спанаќ и сирење

Состојки

  • 250мл млеко
  • 100 мл зејтин
  • 1 лажичка сол
  • 2 лажички шеќер
  • 1 сув квасец
  • 400 гр брашно
  • 400 гр спанаќ
  • 100 гр сирење

Подготовка

Во брашното се ставаат топло млеко, зејтинот, солта, шеќерот и квасецот.
Се замесува тесто, кое потоа се остава на топло да стаса.
Одкако ќе стаса се расукува кора во дебелина од пола сантиметар и се сечат ленти хоризонтално и вертикално во ширина од 7-8 см, и треба да се добие форма на квадрат.
Во секој квадрат се става спанаќ измешан со сирење. Спанаќот да е претходно сварен и исецкан.
Се преклопува едниот крај од квадратот и се добива форма на триаголник на кој со вилушка се притискаат краевите да се залепат.
Се оставаат околу 20 тина минути да нараснат уште еднаш.
Се пече во подмачкано тавче на 180 степени додека да заруменат.