Испечати

Полнети корпиња со чоколадо

Полнети корпиња со чоколадо

Состојки

  • 50гр бисквити
  • 100гр ореви мелени
  • 150гр шеќер во прав
  • 100мл вода
  • 100гр чоколадо за готвење
  • 100гр желе бонбони

Подготовка

Бисквитите и оревите ги мелиме. Во тенџере ги ставаме водата и шеќерот на оган и мешаме додека не се растопи убаво шекерот. Откако ќе зоврие водата ги додаваме оревите и бисквите и се убаво мешаме. Чоколадото го топиме и во секое корпе тураме по едно лајче од растопеното чоколадо и едно лаче од филот, одгоре над секое корпе ставаме сечкани желе бонбони во различни бои.