Испечати

Пита гужвара

Пита гужвара

Состојки

  • 500 гр кори
  • 500 гр меко бело сирење (издробрено)
  • 400 гр кисело млеко
  • 2 јајца
  • 100 мл масло
  • 100 мл газирана вода
  • 1 лажиче сол

Подготовка

Се освен корите убаво се меша. Ќе добиете релативно ретка смеса, во која се макаат 1 по 1 згужвани корите.
Во поголем и подлабок, намастен плех се ставаат 2 слоја од корите за подлога. Краевите треба да излегуваат од плехот. Потоа се редат намаканите изгужвани кори и на крај, се превиткуваат навнатре краевите кои висеа од плехот. Доколку ни остани од смесата се мачка одозгора, а местата кои не ќе се премачкаат (случајно) со четче ги намрсуваме со масло и ги попрскуваме со газирана вода.
Се печи на 180 степени 45 мин.
П.С. На мојот шпорет 180 степени беа многу, па морав да намалам.
На здравје!