Испечати

Урнебес бомбици

Урнебес бомбици

Состојки

  • 500 гр. пасирано кравјо сирење
  • 500 гр. кравја изварка
  • 150 гр. кајмак
  • 4 лажици масло
  • 2-4 лажици рамно полни попир буковска, значи по вкус
  • 3-4 чешниња пасирано лукче
  • 100 гр. поптпечен сусам за валкање на бомбиците

Подготовка

Класика.....
1.Се соединуваат состојките, се меша убаво и се става во фрижидер во кутија со капак неколку часа,3-4, за да се спојат вкусовите.
2.Потоа со намрсени раце се обликуваат бомбици и валкаат во сусам.

Може да се додаде и сувомеснато по вкус, како врат и итн....
На здравје!