Испечати

Парен колач со портокал (без брашно, со бисквити)

Парен колач со портокал (без брашно, со бисквити)

Состојки

 • 3 јајца
 • 100 г шеќер
 • 200 мл млеко
 • 200 мл масло
 • 1 шола гриз (шола од 200 мл)
 • 100 г мелени бисквити
 • 100 г мелени ореви
 • по 1 пакетче ванила и пециво
 • рендана кора од еден портокал
 • Шербет
 • 400 г шеќер
 • 400 мл вода
 • сок од 1 портокал

Подготовка

Брзински превкусен колач кој се топи в уста. Портокалот му дава преубава арома, а по желба може и да му додадете канела.

Се матат јајцата со шеќерот и полека се додаваат останатите состојки и убаво се меша.
Се пече во тавче број 32 на 180 степени околу половина час или додека порумени.
Додека се пече можи да го направите шербетот, нека зоврие шеќерот со водата, нека поварат 10тина минути и на крај додадете го сокот од портокал.
Се потурваат двете топли и бисквитот и шербетот (не прежешки).