Испечати

Гурабии со орев

Гурабии со орев

Состојки

  • 700 гр брашно
  • 250 гр маргарин или маст
  • 150 гр шеќер во прав
  • 1 јајце
  • 150 гр толчени ореви
  • 1 пециво
  • 1 чашка узо
  • кора и сок од 1 лимон
  • 1 ванила

Подготовка

1. Од сите состојки се замесува тесто.Се остава да одмори и потоа се сучи кора со дебелина од 5мм.Со чашка ракиена се вадат месечинки.Се печат на 180С-10мин да останат бледи.Се увалкуваат топли во прав шеќер.