Испечати

Зелник со сирење

Зелник со сирење

Состојки

  • 1 кг брашно
  • 1 лајче сол
  • 4 лажици масло
  • 3 лажици киселина
  • малку квасец едно нокте
  • 500 мл топла вода
  • 200 гр маргарин
  • Фил

Подготовка

1.Се замесува убаво мазно тесто и се остава да одмори намрсено едно 10-15 мин,да се опушти малку .Потоа се мачка со 200 гр маргарин се дипли и се витка во ролат.Да покисни вака свиткан во фрижидер околу 20мин.
2.Потоа се сечи на пола се сука кора колку плехот,малку поголема .Се реди филот по желба со сирење,праз,спанак.... И одозгора се става другата кора .Се попрскува со масло и се печи на 250С-25мин.