Испечати

Домашно лепче со семки

Домашно лепче со семки

Состојки

  • 500гр брашно
  • 450мл вода
  • 2паковки сув квасец
  • 2лажици зејтин
  • 1лажица семки од тиква
  • 1лажица ленено семе
  • 1/2лажиче афион
  • 1лажица сончоглед
  • 1лажица хималајска сол
  • 1/2 лажиче буковец

Подготовка

Преубав мек леб. Се меша со лажица, не се меси со рака.

Подготовка:

1. Квасецот растворете го со водата и додајте многу малку шеќер. Додајте го брашното, солта и маслото, а потоа и различните видови на семиња. Зачинете со буковец. Мешајте убаво со лажица дрвена и оставете да надојде.

2. Уште еднаш промешајте штом ќе порасне тестото, а потоа префрлете го во тава, што претходно сте ја намрсиле со маргарин. Попрскајте го со малку брашно на површината. Оставете пак да нарасне и печете во загреана рерна.

3. Кога е печен оставете да одмори малку, па вадете. Имате преубав крцкав и вкусен мек леб.
Нека ви е на здравје