Испечати

Старинска араванија

Старинска араванија

Состојки

  • 10 белки
  • 4 лажици шеќер
  • 10 жолчки
  • 4 лажици брашно
  • 200гр гриз
  • шербет
  • 800гр шеќер
  • 1,200мл вода
  • кора и сок од пола лимон

Подготовка

Рецепт за араванија, стар сигурно 50 години.
Вака ја правеше баба ми, мајка ми.....традиционален старински рецепт е ова.

Во вангличка ги ставаме 10 белки.
Почнуваме да матиме со миксер и постепено додаваме 4 лажици шеќер.
Со постојано матење со мала брзина на миксерот, додаваме една по една жолчка.
Со исклучен миксер се додаваат брашното и гризот и убаво со шпатула се соединуваат ссотојките.
Тава бр 40 ја намастуваме и малку ја побрашнуваме.
Смесата ја истураме во тавата.
Печеме во загреана релна на 190 с околу 25 минути.
Проверуваме со чепкалака дали е готово, за секој случај.
На тивок оган го ставме шербетот да се вари.
Нека врие околу 5 минути, со додавање на сок од лимон и рендана кора од лимон.
Ладната испечена араванија ја попаруваме со топлиот шербет.
Мора да одстои 5 часа, па да се послужи.