Испечати

Канапеи со спанаќ

Канапеи со спанаќ

Состојки

  • 4-6 парчиња интегрален леб, коцки
  • Премаз
  • 3 лажици младо сирење
  • 3, 4 брикети, одмрзнат и исцеден спанаќ
  • 40 гр мартадела, сецкана на коцки
  • 1 лажиче тостиран сусам
  • Сол, бибер
  • За декорација
  • Маслинки, морков

Подготовка

Предлог за вкусно предјадење

На парчињата леб им ги одстрануваме краевите, корите, со остар нож
Во еден сад ги соединуваме исцедениот спанаќ, може да се користи, свеж и бланширан, па додаваме младо сирење, сусам, сол, бибер и мартадела.
Убаво соединуваме.
Во дебел слој нанесуваме врз парчињата леб.
Потоа дијагонално ги сечиме и добиваме по 4 триаголници.
Ги декорираме со маслинка, морков...