Испечати

Свински гулаш

Свински гулаш

Состојки

 • 1 кг. свинска удина
 • 500 гр. кромид
 • 2 суви црвени пиперки
 • 3 моркови
 • 3-4 чешниња лукче
 • 1 дл. бело вино
 • 2 дл. домата - домашно варени домати
 • 5 дл. вода, по потреба можи и повеќе
 • 1 лажица црвена мелена пипер
 • 1 лажица пипер буковска
 • по вкус сол, мешан сув зеленчук, мелен црн пипер, масло
 • 2 ловорови ливчиња

Подготовка

1.Свинската удина ја сечам на коцки.
Кромидот го дробам, исто и пиперките, лукчето го сецкам ситно, а морковот го рендам.
2.На плитка мрснотија го ставам месото, кромидот, заедно со останатите подготвени состојки и сол по вкус, промешувам, покривам со капак и оставам на среден оган да се готви.После 10-15 мин., го додавам виното и налевам малку вода.Се промешува и се продолжува со готвење на умерен оган, со постепено додавање на вода.
3.Се готви околу 2 часа, додека месото убаво омекни, покриено, со повремени мешања и додавање по малку вода.Подобро е да се протресува тенџерето, а, не да се меша многу, за месото да остани цело.
При крај се додава доматата, (можи и помалку од наведената количина, по вкус), пиперите, мешаниот сув зеленчук, ловоровите листа.
Се крчка уште 15-на минути.
Прилог по желба.

На здравје!