Испечати

Стапалчиња - колачиња

Стапалчиња - колачиња

Состојки

 • 2 јајца
 • 150 гр шеќер
 • 150 гр маргарин
 • 3 лажици мед
 • 600 гр брашно
 • 1 пециво
 • 1 ванила
 • прстофат сол
 • 1 лајче сода бикарбона
 • 1 лајче ѓумбир
 • 1 лајче цимет
 • Глазура
 • 1 белка од јајце
 • 250 гр шеќер во прав
 • 1 лажица сок од лимон

Подготовка

Подготовка:

1. Се просејува брашното и се замесува убаво поцврсто тесто од дадените состојки,за да може да се обликува. Се сука со сукало тестото и се вадат фигури стапалчиња.
2. Се печат во загреана рерна од 200 С-15мин. Се оладуваат колачињата и се глазираат по желба.