Испечати

Медитеранска салата од леќа

Медитеранска салата од леќа

Состојки

 • 1 мала конзерва леќа, или 150 гр леќа
 • 1 поголем црвен домат
 • 1 лута пиперка
 • 1 црвен кромид
 • 10 каламата маслинки
 • магдонос
 • 100гр бело сирење
 • Дресинг
 • 3 лажици маслиново масло
 • 1,2 лажици сок од лимон
 • По малку сол и бибер
 • 1/4 лажиче сенф

Подготовка

За промена вкусна салата Случајно ми се најде лименка со зготвена лрќа. Или може да се користи домашно сварена и процедена леќа.

Подготовка:

1. Во еден сад ги соединуваме исцедена леќа, ситно сецкан црвен кромид, ситно сецкана пиперка, магдонос, домат кој е исчистен од семките. Додаваме маслинки и сирење.
2. Во еден сад ги соединуваме сите состојки за дресинг. Прелеваме, промешуваме и оставаме во фрижидер да се спојат вкусовите. Послужуваме