Испечати

Мафини со спанаќ и семиња

Мафини со спанаќ и семиња

Состојки

  • 150гр спанаќ
  • 1лажиче спирулина
  • 1лажица семки од тиква
  • 1лажица сусам
  • 3лажици брашно
  • 1/3 лажиче пециво
  • 200гр урда
  • 60гр ореви
  • 2 јајца

Подготовка

Подготовка:

1. За почеток да пишам дека јас користев замрзнат спанаќ. Го исецкав на ситни парченца. Во тој сад ги додадов јајцата, зачините, урдата и брашното, па мешајќи го додадов пецивото, оревите исто така кои претходно ги исецкав на некоја средна големина.Кога смесата е убаво измешана, ги полнам корпичките, наросувам семиња и ги ставам да се печат.
2. Проверувам со чачкалица дали се печени, Вадам од рерна и оставам да излади, па служам.
На здравје.