Испечати

Ролат Мачкини очи со вкус на сладолед

Ролат Мачкини очи со вкус на сладолед

Состојки

 • Тесто
 • 5 јајца
 • 5 лажици шеќер
 • 3 лажици брашно
 • 2 лажици какао
 • 1 пакетче пециво
 • 2 лажици масло
 • Крем
 • 500 мл млеко
 • 4 жолчки
 • 6 лажици шеќер
 • 2 лажици брашно
 • 2 лажици густин
 • 3 пакетчиња ванилин шеќер
 • 200 гр маргарин
 • 3 банани
 • За премачкување
 • 1 пакетче шлаг пена

Подготовка

Подготовка на бисквитот
Белките се одвојуваат од жолчките. Белките се бијаат во цврст снег. Жолчките и шеќерот се матаат убаво. Потоа се додаваат останатите состојки (брашното, какаото, пецивото и маслото).На крај се додаваат изматените белки и сето убаво се меша да се соедини. Смесата се истура во плех обложен со хартија.
Се печи на 180Ц околу 10 мин ама поубаво е да се проверува. Откако ќе се испече бисквитот се става на влажна крпа и се превиткува од двата краја кон средината и така се остава да се излади.

Подготовка на кремот
Млекото, шеќерот, жолчките, брашното и густинот се ставаат на оган да се вараат се додека не се добије убава густа смеса како пудинг. Откако ќе се свараат се трга тенџерето од оган и се додаваат 3те пакетчиња ванилин шеќер и убаво се меша. Смесата се остава да се излади.

Маргаринот се бие и се додава изладениот крем. Се бие се додека маргаринот и кремата убаво не се соединат. Филот се распоредува насекаде околку бисквитот и на средината се редаат целите банани (2 реда за да биде како очи)

Шлагот се подготвува спрема упатсвото на паковката и со него се премачкува целиот ролат.