Испечати

Карамел-лешник пралини

Карамел-лешник пралини

Состојки

  • 150гр лешник карамели
  • 125мл млеко
  • 100гр путер
  • 200гр мелени бисквити
  • 100гр крупно сецкан, печен лешник,
  • глазура
  • 150гр црно чоколадо
  • 3 лажици масло
  • сребрени топчиња

Подготовка

Многу вкусен десерт е мојот предлог за денес.

Во касерола го налеваме млекото и ги ставаме излупените карамели.
Нека одстои така еден час, со повремено промешување.
Потоа касеролата ја ставаме на тивок оган, го додаваме путерот и оставаме се да се соедини и проврие само 1 минута.
Тргаме од оган, па ги додаваме мелените бисквити и крупно сецканите лешници.
Смесата ја соединуваме.
Оставме малку да подизлади па правиме форми по желба, бомбици, правоаголничиња....
Ги прелеваме со растопена чоколада.
Оставаме да се стегнат па послужуваме.