Испечати

Помфрит од тиква

Помфрит од тиква

Состојки

  • 1мала хокаидо тиква
  • 100мл јаворов сируп
  • 1лажиче ѓумбир во прав
  • 1лажица палента
  • 2 лажици растопен путер

Подготовка

Подготовка:

1. Тиквата излупете ја и исечкајте ја на парченца со големина на помфрит. Јас ја сечев со ребресто ноже да е подекоративна. Ставете на хартија за печење. Наросете ѓумбир во прав, палента, а потоа попрскајте со јаворов сируп и растопен путер. Оставете да се пече на тивко.
2. Готовиот помфрит служете го и топло и ладно, секако е убав. Ако сакате покрцкав ставете повеќе палента и оставете подолго да се пече.
На здравје.