Испечати

Сос од печени шери домати

Сос од печени шери домати

Состојки

  • 1/2 кг шери домати
  • 200 гр бело сирење
  • зачини оригано, сув босилек, бибер, сув магдонос, лук во прав, сол, маслиново масло
  • тестенина по ваша желба

Подготовка

Подготовка
1. Во тавата во која ќе печете ставете ги шери доматите, на средина сирењето, одозгора маслиново масло и количина на зачини по ваш вкус.
2. Ставете ја тавата да се пече на 200 степени отприлика половина час.
3. Со вилушка измешајте ги доматчињата и сирењето и ставете ја сварената тестенина. Промешајте и послужете.