Испечати

Свежа салата со келераба

Свежа салата со келераба

Состојки

  • 1 келераба
  • 1големо жолто јаболко
  • 1/3лажиче копар
  • 1 лимонов сок

Подготовка

Преубава салата за сите кои сакаат свежа необработена храна. Келерабата или попозната како германска репка се јаде и свежа и варена. Во мојот случај ќе ја пробате свежа како салата со додаток на јаболко.

Подготовка:

1. Исецкајте ги на стапчиња и јаболкото и келерабата. Прво исчистете ја излупете ја и сецкајте на тенки стапчиња. Помешајте ги благо, попрскувајќи им свежо цеден сок од лимон.
2. Зачинете со копар. Ако имате свеж е уште подобро. На здравје со овој премногу здрав рецепт.