Испечати

Пире со додатоци

Пире со додатоци

Состојки

  • 3 компири
  • 1 голем морков
  • 1/3 глвица црвен кромид
  • 10 см свежа краставица или 2-3 кисели
  • 1 лажиче сенф
  • 1 лажица кисело млеко
  • 1,5 лажица мајонез
  • сол и црн бибер

Подготовка

Подготовка

1. Морковот и компирите сварете ги и испасирајте ги. Кромидот и краставицата исечкајте ги на ситни коцкички.

2. Измешајте ги во пирето и потоа додадете ги останатите состојки. Посолете и побиберете.

3. Можи да го служите како прилог со главно јадење печено месо, како лесен оброк или салата, дури и како богат додаток на сендвичи.