Испечати

Рижото со морски плодови

Рижото со морски плодови

Состојки

  • 200 гр Морски плодови
  • 200 гр Ориз
  • 1 Морков
  • 1 Кромид

Подготовка

За љубителите на морска храна, одлична идеја!

Подготовка:

1. Во тава ставете ситно сецкан кромид и морков. Mалку потпржете, додајте ги морските плодови, пржете кратко, додајте ориз и вода да ги покрие, посолете додајте зачини малку оригано.

2. Варете на тивок оган додека не се свари оризот. На крај ставете магдонос. Сервирајте во чинија со лимон!
Добар апетит!