Испечати

Празнично лешник уживање

Празнично лешник уживање

Состојки

 • 100гр лешник наполитанки
 • 100гр печен, мелен лешник
 • 100гр црно чоколадо
 • 1-2 лажици шеќер
 • 1-2 лажици чоколаден ликер
 • 50мл млеко
 • 30гр путер
 • малку бело чоколадо за декорација и шарени трошки, зрна лешници
 • за прелив
 • 150гр црно чоколадо
 • 3 лажици масло

Подготовка

Обожавам да подготвувам ситни колачи.
Па уште кога се и празнични, тоа е вистинско уживање

Во касерола на многу тивок оган ги ставаме да се соединат чоколадото, млекото, шеќерот и путерот.
Нека провријаат 1-2 минути, па тргаме од оган.
Го додаваме ликерот.
Промешуваме.
Ги мелиме наполитанките и лешниците и ги додаваме во малку подизладената смеса.
Промешуваме и оставаме на ладно да се стегни.
Формираме бомбици и цветчиња
Ги декорираме по сопствен избор, кај мене се со чоколадо.

Комбинацијата на состојките е топ.
Пробајте ги!