Испечати

Суви колачиња со кокос

Суви колачиња со кокос

Состојки

 • За тесто
 • 300 гр. оштро брашно
 • 200 гр. кокос
 • 180 гр. шеќер
 • 225гр. маргарин
 • 2 јајца
 • 1 ванила
 • 1/2 пециво
 • За глазура и полнеж
 • 100 гр. чоколадо за готвење растопено со 2 лажици масло
 • по потреба омилениот мармалад или слатко

Подготовка

Од сите состојки за тесто се замесува средно тесто.
Се завиткува во најлонска фолија и се става во фрижидер на 30-60 мин..
Потоа тестото се дели на два дела.
Од едниот се прават топчиња со големина на орев, се прави вдлабнатинка која се полни со слатко.
Од другата половина се прават ваљаци со должина од 8-10цм..Се обликоваат потковици.

Се печат во загреана рерна, околу 10 мин. на 200 степени.
Се оставаат малку да оладат во плехот, па се вадат.
Потковиците ладни се макнуваат во растопеното чоколадо со масло.

На здравје!