Испечати

Коцки со јаболка и ореви (посно)

Коцки со јаболка и ореви (посно)

Состојки

  • За тесто
  • 1 чаша (од 250 мл) брашно
  • 1 чаша (од 250 мл) шеќер
  • 1 чаша (од 250 мл) гриз
  • 1 пециво
  • За фил
  • 2-3 кг јаболка
  • 3-4 раце кршени ореви
  • малку цимет

Подготовка

Состојките за тестото добро се мешаат во еден сад. Јаболката се рендаат и се оставаат на страна (може да се додаде и малку цимет). Оревите се кршат.
Тавчето бр. 26 или 28 го намрсуваме и посипуваме од сувите состојки за тесто, потоа ставаме ред од јаболката, па од кршените ореви, па пак од сувата смеса и се така до крај. Најгоре завшуваме со јаболка и ореви и попрскуваме со масло. Тавчето треба да ни е целосно наполнето.
Го ставаме колачот во загреана рерна на 250 степени и веднаш намалуваме на 150 степени и оставаме да се пече околу 1 час. Кога ќе се излади го посипуваме со шеќер во прав.