Испечати

Брза торта со вкус на лимон

Брза торта со вкус на лимон

Состојки

  • 3 јајца
  • 1 ќесичка ванилин шеќер
  • 150гр шеќер
  • 150мл млеко
  • 100 мл масло
  • 250 гр брашно
  • 1 ќесичка прашок за пециво
  • 1 лимон ( кора рендана)
  • 2 лимони ( сок од цедени лимони )
  • шеќер во прав

Подготовка

Прекрасна, брза торта со вкус на лимон за сите кои обожаваат вакви торти.

Подготовка:
1. Најпрво јајцата, шеќерот и шеќерот во прав ги матиме со миксер, додека не добиеме убава пенаста смеса, и потоа постепено, ги додаваме млекото, маслото, брашното и прашакот за пециво. Откако ќе ги соединиме сите овие состојки, додаваме кора од еден рендан лимон и сок од два цедени лимони.
2. Потоа мешаме со силиконска лажица и ја ставаме смесата во набрашнета тава. Јас користев овај пат куглов.
3. Печеме околу 30на минути. Јас стандард секогаш си проверувам со чепкалка за заби дали е готова тортата, на онај старински начин. Откако ќе подолади може да ја наросите со шеќер во прав