Испечати

Капи од шампињони

Капи од шампињони

Состојки

  • 200ГР шампињони свежи
  • 1 домат
  • моцарела може и некое друго сирење по избор
  • 100гр блитва или спанаќ
  • зачини лут буковец,сол и сусам
  • 5-6 маслинки сецкани

Подготовка

На шампињоните им се вадат рачките.
Блитвата се сецка на ситно, малку се гмечи со раце и се меша со сирењето, маслинките, солта и буковецот.
На секое шампињонче се става кришка домат, па од филот со блитва и на крај се посипува со сусам но и не мора доколку некој не сака. Јас го обожавам!
Се става во плехче и се пече во рерна на 180 околу 30 мин, бидејки шампињоните испуштаат водичка можете да вклучите вентилатор доколку имате.