Испечати

Лубеница - манго зачинето танго

Лубеница - манго зачинето танго

Состојки

  • 1/2 кг исчистена лубеница
  • 1 манго
  • 1/2 сок од лимон
  • 1 лажица мед
  • 1/4 лажиче мелен ѓумбир или 1/2 лажиче свеж рендан
  • прстофат мелен кардамом
  • 10на ливчиња свежо нане
  • прстофат сол

Подготовка

Уште едно летно „танго“, освежителен пијалок со прекрасен вкус во кој се надевам дека ќе уживате исто како и јас.

Според мене најдобро е пред да се приготви овој пијалок овошјето убаво да се излади за да можи веднаш да се конзумира. Доколку пак се искористи неизладено, тогаш пијалокот можи да го ставите во фрижидер некое време пред да уживате во него. И секако, во било кој начин ако се има при рака коцки мраз, слободно!

Исчистената лубеница и манго се ставаат во блендер заедно со сите други состојки и се миксираат. Толку!
Изберете си чаши во кои ќе сервирате и уживајте.