Испечати

Енергетски бомбици

Енергетски бомбици

Состојки

 • 100 сува брусница
 • 100 гр суво грозје
 • 100 гр суви кајсии
 • 100 гр суви урми без семки
 • 100 гр мелени ореви
 • 100гр мелени лешници
 • 100 гр мелени бадеми
 • 100гр сува аронија
 • 100 гр чоколадо црно
 • 2-3 лажици какао
 • 1 лажица путер од кикири

Подготовка

Рецептот за овие бомбици е од око, ама се превкусни. Исто така може да ги замрзнете ако ги останат и кога ќе ги извадите се исто вкусни, не го менуваат вкусот.

Подготовка:

1. Најпрво ги ставаме урмите во вода да омекнат. Откако се омекнати ги ставаме во блендер и ги мелеме состојките. Ако ви е малку сува смесата слободно може да додадете од водата во која беа урмите.
2. Од така добиената смеса правиме мали топченца, кои околу час, два ги оставаме во замрзнувач да се стегнат. Потоа додека се сеуште ладни, ги поливаме со растопено црно чоколадо. Уживаме со убаво кафе и чоколадни здрави бомбици.