Испечати

Здрав десерт со пченица

Здрав десерт со пченица

Состојки

  • 200гр.. мусли гранола(сува маса )
  • 3 белки од јајце
  • 3 лажици јаворов сируп
  • 200 гр варена пченица
  • цимет и морско оревче малку сок од лимон
  • 100гр мешавина од брусница суво грозје, сува слива сецкана

Подготовка

Се мешат сите суви состокји заедно, се додава сувото овошје, јаворовиот сируп или мед, цимет, нарендано морско оревче, варената пченица и на крај белките од јајцата. Се става сок од половина лимон.
Со лажица се се меша убаво, се истресува во плехче, убаво се распоредува и се пече 10 мин во загреана рерна на 200 степени.
Кога е оладено се сече на штангли.
Здраво и вкусно задоволство за сите генерации.