Испечати

Чорба со домати и компир

Чорба со домати и компир

Состојки

 • 2 црвени зрели домати
 • 1 среден компир
 • 1 стапче целер
 • 1/2 главица сецкан кромид
 • 1 морков
 • 2 лажици масло
 • 1 рака фиде
 • 1 рака сецкан магдонос
 • 1 лажиче зачин
 • 1/2 лажиче сол
 • 1/2 лажиче свежо мелен бибер
 • 1,5л вода или бујон

Подготовка

Предлог за многу вкусна чорба

На загреано масло ги пропржуваме ситно сецканиот кромид и ренданиот морков.
Ги додаваме лупените, рендани домати и ситно сецканото стапче целер.
Пржиме додека не испари течноста од зеленчукот.
Налеваме вода, додаваме зачини, додаваме на коцки сецкан компир и вариме околу 10 минути.
Потоа додаваме фиде и вариме уште некоја минута,
На крај посипуваме со свеж сецкан магдонос.
Послужуваме топла зеленчукова чорба.