Испечати

Манастирски сутлијаш (посно, на вода)

Манастирски сутлијаш (посно, на вода)

Состојки

  • 1.5 л. вода
  • 15 г.л шеќер
  • 1 кесичка ванилин шеќер
  • 1 г.л таан
  • 1 кесичка пудинг од ванила
  • 200 гр ориз
  • 150 гр сецкани праски од компот

Подготовка

Начин на подготовка
1. Во поголемо тенџере ставете 1 литар и 300 мл вода. Во водата додајте го шеќерот и ванилиниот шеќер. Оставете да проврие. Откако водата ќе проврие додајте го таанот и оризот. На умерена температура, со повремено мешање, варете го оризот.
2. Пудингот растворете го во преостанатите 200 мл ладна вода. Откако оризот убаво ќе омекне и ќе се згусти, 5 мин пред крај, додајте го разматениот пудинг. Варете уште многу кратко додека сутлијашот не ја добие потребната густина.. Во готовиот ориз, ставете ги ситно сецканите парчиња праски од компот. Убаво измешајте и сервирајте го десертот.
На здравје