Испечати

Топчиња од мелено месо со јајце во сос

Топчиња од мелено месо со јајце во сос

Состојки

  • 600 гр Мелено месо
  • 2 Кромид
  • 5 Јајца
  • 200 гр Домата
  • 1 Лажица Густин

Подготовка

Подготовка:

1. Во меленото месо изрендајте кромид, посолете додајте црн пипер. Измешајте.
2. Сварете ги јајцата и додадете ги во меленото месо. Направете топче, извалкајте го во брашно и испржете го од сите страни.
3. Во тенџере ставете домата, во домата ставете ги направените топчиња и варете ги околу 15 минути. Додајте густин за загусне сос. Сервирајте ги во чинија, а одозгора прелијте ги со сос!
Добар апетит.