Испечати

Пресолец со доматна салца

Пресолец со доматна салца

Состојки

  • 1 главица праз
  • 7-8 зелени маслинки со пиперче
  • 7-8 црни маслинки
  • 2-3 лажици маслиново масло
  • по вкус сол
  • 1 мало филџанче густа доматна салца, доматно пире или сос

Подготовка

Едноставна старинска салата со мали модификации, но одлична како прилог за главно јадење со печено месо.
Се спрема брзо и едноставно.
1. Празот и маслинките се сечкаат и потоа се заедно се меша.
2. Битниот момент е да ја направите барем половина час пред служење, за да има време да се соединат состојките.