Испечати

Кејк попс со крем и/или мармалад - Cake Pops

Кејк попс со крем и/или мармалад - Cake Pops

Состојки

 • 3 јајца
 • 150 гр шеќер
 • 1 ванила
 • 100 мл масло
 • 150 мл млеко
 • 250 гр брашно
 • 1 пециво
 • 4 лажици мармалад од кајсии (може и еурокрем)
 • 3 лажици млеко
 • Глазура
 • 100 гр бело чоколадо
 • 100 гр црно чоколадо

Подготовка

Роденденски, вкусни, декоративни и омилени на децата.
Се матат најпрво јајцата со шеќерот до густина,потоа се додаваат сите состојки (освен мармаладот и 3 лажици млеко).
Се става во округло тавче бр.28. Се печи на 200С-25мин. Се добива убаво високо тесто. Се лади и потоа се дроби. Се додава мармаладот и млекото. Ако е суво може да се додаде млеко. Во оригиналниот рецепт е со нутела.
Јас ги направив за роденденот од внукот со нутела, а за мојата ќерка со кајсии мармалад. Се прават топчиња. Се замрзнуваат. Се макаат стапчињата во стопено чоколадо и се прободуваат. Се оставаат да се стегне чоколадото. Потоа се глазираат.
ПС.Слики ставив и од двата родендена- од Петар внукот и Емилија ќерката.