Испечати

Алва со урми

Алва со урми

Состојки

  • 200г урми (без семки)
  • 180мл таан
  • прстофат сол
  • пола лажичка кардамон (по желба)
  • сецкани фстаци (по желба)

Подготовка

Подготовка

1. Додајте ги сите состојки, освен фстаците, во процесор за храна или сецко. Обработете додека да добиете единечна смеса.
2. Ставете ја смесата во помал сад (10x20см) и убаво натапкајте ја. По желба врз смесата ставете сецкани фстаци и притиснете ги малку.
3. Замрзнете еден час, а потоа исечете плочки. Чувајте ги во затворен сад во фрижидер. На здравје!