Испечати

Намаз од тиквички (ајвар од тиквички)

Намаз од тиквички (ајвар од тиквички)

Состојки

  • 2 тиквички
  • 2 моркови
  • 2 благи пиперки
  • 2 главици кромид
  • По вкус
  • сол, шеќер и бибер

Подготовка

Овој намаз се користи во Русија како во Македонија што се користи ајварот. Многу омилен и многу е познат. Може да се прави во големи количини за зимница.
Се сече ситно кромидот, морковот, пиперките и се' се пржи на тивко да омекне. Тиквичките се сечат на коцки се додаваат во тавчето и се заедно се пржи на тивко околу 15 минути. На крај посолете, додајте малку шеќер и црн бибер.
Испржениот зеленчук ставете го во блендер и изблендирајте. Оставете во фрижидер да излади. Изладениот намаз мачкајте го на лебче.
Добар апетит.