Испечати

Зелени вегетеријански палачинки

Зелени вегетеријански палачинки

Состојки

  • 2 шолји овесни снегулки
  • 1и пол шолја кисела вода
  • 1/2 шолја 4 вида семиња
  • 1 кафено лажиче сол
  • спанаќ до пола во блендерот, од прилика
  • рендана зелка, и моркови
  • домашен хумус
  • малку куркума, лук во прав

Подготовка

Во последно време се почесто се трудам да правам некои вакви поздрави рецепти, кои првенствено се за мене, ама се надевам ќе ги навикнам и домашните. Исто така рецепти кои се брзи и лесни, оти постојано се борам со време да најдам за се, за жал

Подготовка:

1. Сите состојки ги ставаме во блендерот, мешаме додека не добиеме убава смеса. Густината е како за обичните палачинки.
2. Ги правиме на тавче за палачинки, и откако ќе се оладат ги премачкуваме прво со домашен хумус и малку мешана салата од зелка и моркови. Но секако полнењето може да биди и со печурки, или друга салата по вкус .