Испечати

Топло чоколадо

Топло чоколадо

Состојки

  • 500 мл домашно кокосово млеко
  • 3 лажици какао
  • 3 лажици густин
  • 2 лажици мед
  • 1 лажиче рум арома
  • 20 гр темно чоколадо со 70 % какао

Подготовка

Сигурна сум дека сите сакаме вкусно топло чоколадо. Здрава и вкусна варијанта, која ќе ви стане омилена.

Подготовка:

1. Во мал длабок сад, на оган, ги ставаме кокосовото млеко и какаото. Мешаме со жица за матење да се соединат состојките. После неколку минути откако ќе се загрее млекото го додаваме медот, рум аромата и густинот. Постојано мешаме, за да не ни загори.

2. Го додаваме и темното чоколадо исецкано на коцки. Мешаме додека не се растопи и не добиеме густо чоколадно млеко. Послужуваме топло.

На здравје!