Испечати

Ролат од тиква со мандарини

Ролат од тиква со мандарини

Состојки

  • За пандишпан
  • 4 Јајца
  • 200 гр Брашно
  • 100 мл Млеко
  • 200 гр Тиква
  • 5 лажици Шекер
  • 1 Ванила
  • За фил
  • 400 гр Слатка павлака
  • 6 Мандарини

Подготовка

За овој ролат многу ми помагаше мојата помала ќерка, која сака да гледа и да учествува во приготвувањето.

Подготовка:

1.За пандишпан - Сварете ја тиквата и испасирајте ја. Јајцата изматете ги, додајте шеќер, тиква, млеко и брашно. Се убаво промешајте и ставете да се пече. Испечениот пандишпан завиткајте го во ролат и оставете да остине.
2. За фил - Изматете слатка павлака. Мандарините исечете ги на коцки и додајте ги во павлаката. Ролатот премачкајте го со филот. Одозгора премачкајте со останат шлаг. Ставете во фрижидер на 1 час. Украсете со шлаг и мандарини.
Добар апетит!