Испечати

Пити мафини со сирење

Пити мафини со сирење

Состојки

  • 400 гр готови кори за пита
  • 400 гр изварка
  • 3 јајца
  • 100 мл масло
  • 200 мл јогурт
  • 1/2 пакетче прашок за печење
  • 1/2 лажиче сол или по потреба
  • за посип сусам

Подготовка

Подготовка:

1. Корите како што се завиткани во ролна исечете ги на парчиња од 1 см. Растресете ги убаво лентите.

2. Останатите состојки убаво измешајте ги и во нив додадете ги растресените ленти од кори. Измешајте убаво. Не смее ни една сува да остани. (доколку од некоја причина не ви е доволно течност, додадете уште малку јогурт).

3. Намрсете ги калапите за мафини и полнете ги со смесата (препорачувам силиконски). Одозгора наросете сусам и оставете ги 10на минути пред печење.

4. Печете на 200С, 30на минути, односно додека фино не поруменат. Времето на печење зависи од длабината на калапите.