Испечати

Домашна гранола со тиква

Домашна гранола со тиква

Состојки

  • 50 гр ореви
  • 200 гр овесни снегулки
  • 2 лажици мед
  • 3 лажици пире од тиква
  • 1 лажиче цимет

Подготовка

Подготовка:

1. Оревите ги ставаме во блендер и ги ситниме на помали парчиња.
2. Во длабок сад ги ставаме оревите, овесните снегулки, циметот, пирето од тиква и медот и промешуваме.
3. Смесата ја ставаме во плех, обложен со хартија, ја распределуваме рамномерно. Печеме во загреана рерна на 170 степени, околу 30тина минути