Испечати

Десерт од тиква со ореви и суво грозје

Десерт од тиква со ореви и суво грозје

Состојки

  • 200 гр Тиква
  • 100 гр Ореви
  • 50 гр Суво грозје
  • 300 мл Млеко
  • 3 лажици Шекер

Подготовка

Подготовка:

1. Тиквата прелијте ја со млеко, ставете ја да се вари. Додајте шеќер, суво грозје и сечени ореви. Варете 10минути.
2. Додајте ванила и цимет. Сервирајте ја во чинија, украсена со мелени ореви.

Добар апетит!