Испечати

Шпагети со никулци и ракчиња

Шпагети со никулци и ракчиња

Состојки

  • 350 гр ракчиња
  • 1паковка морков
  • 1 јајце
  • 150гр соја никулци
  • 1мала паковка шпагети
  • 1чешне лукче
  • 2лажици маслиново масло

Подготовка

Подготовка:

1. Во тава на оган се запржува лукчето и морковот, сецкан на долги ленти.
2. Во друг сад се варат шпагетите во посолена вода. Се цедат и се спремни за понатамошна подготовка.
3. Во тавата кај лукчето, се додаваат ракчињата и се пржат убаво. Кога се готови, се додава јајцето и се запржува добро. Се додаваат варените шпагети, па се зачинува по вкус. Кога сè е готово се додаваат соја никулците и се промешува. Се служи топло. Ви предлагам чаша вино со јадењето.

На здравје.