Испечати

Уштипци со тиквичка

Уштипци со тиквичка

Состојки

  • 2 тиквички- рендани на ситната страна од рендето, посолени, отстојани и исцедени од течноста
  • 1 јајце
  • 1 шоља кисело млеко
  • по вкус сол, мешан сув зеленчук, мелен црн пипер
  • пола пециво
  • 2-3 чешниња иситнето лукче
  • по потреба брашно, за густа кашеста маса

Подготовка

Подготовка:

1. Се убаво се меша, да се соедини и се пржат во загреана, длабока мрснотија. 
2. Се вадат на кујнска хартија, за да се впие вишокот на мрснотија.

На здравје.