Испечати

Домашен интегрален леб

Домашен интегрален леб

Состојки

  • 1 кг Брашно
  • 1 Квасец
  • 1 лажиче Сол
  • 1 лажиче Шекер
  • 2 лажици Оцет
  • 600 мл Вода

Подготовка

Подготовка:

1. Во сад ставете брашно, сув квасец, шеќер, сол, оцет. Додајте вода и замесете тесто. Тестото оставете го на топло место да стаса.
2. Стасаното тесто ставете го во форми. Оставете да стаса околу 20 минути. Лебот печете го во загреана рерна на температура од 220 степени.

На здравје.