Испечати

Брзо Топло чоколадо

Брзо Топло чоколадо

Состојки

  • 500 мл млеко
  • 5 лажици какао
  • 1 лажица несквик
  • 2 лажици пудинг од чоколадо
  • 150 гр црно чоколадо
  • малку црн бибер
  • 100 гр шлаг

Подготовка

Подготовка:

1. Сите состојки се ставаат во длабоко тенџере и се вари на тивко мешајќи цело време. Тоа трае околу 10 мин.

2. Кога ќе видиме дека постепено се згуснува, се додава чоколадото искршено на коцки и малку црн бибер. Се сервира во стаклени чаши одозгора со шлаг и рендано чоколадо.

На здравје.