Испечати

Колач со портокали и бадеми

Колач со портокали и бадеми

Состојки

 • 130гр. брашно
 • 100гр. путер
 • 3 јајца
 • 160гр. шеќер
 • 40гр. густин
 • 20гр. какао
 • 30гр. мелени бадеми
 • 125мл. млеко
 • 2 портокали
 • 1 ванила
 • 1 пециво
 • прстофат сол
 • За посипување- по потреба шеќер во прав

Подготовка

Подготовка:

1. Во сад измешајте ги просеаното брашно, какаото, густинот, пецивото и мелените бадеми.

2. Јајцата пенесто изматете ги со шеќерот, ванилата и прстофат сол. Во млаз, матејќи со најмала брзина, додајте го растопениот и оладен путер, млекото, ренданата кора и сокот исцеден од портокалите. Откако ќе се соединат состојките додајте ги сувите состојки и измешајте со жица за матење или дрвена лажица.

3. Изматената смеса ставете ја во калап(премачкан со масло и набрашнет). Печете на 180 степени, околу 40 минути (зависно од рерната). Најдобро проверувајте со чепкалка.

Оставете го колачот да се олади во калапот, па посипете со шеќер во прав.