Испечати

Кекс со моркови

Кекс со моркови

Состојки

  • 2 јајца
  • прстофат сол
  • 115 гр. кафеав шеќер
  • 175 гр. стопен и оладен путер
  • 2 лажици свеж сок од портокал
  • 1 кора рендана од портокал
  • 175 гр. просеано бело брашно
  • 1 пециво
  • 1 лажиче цимет
  • 300 гр. ситно рендани моркови

Подготовка

Мек, сочен и вкусен колач со моркови.

Јајцата се матат со шеќерот, па се додава путерот, сок од портокал.
Со намалува брзината на миксерот и се додава помешано брашното со пецивото, циметот и кората од портокал.
На крај се додаваат морковите. Убаво се изедначува.
Смесата се излева во два помали правоаголни калапи.
Се печи во загреана рерна на 180 степени околу 45 минути.
Малку да одмори во калапот и се вади.
Ладно се сечи.
На здравје! :)