Испечати

Пастрмајлии

Пастрмајлии

Состојки

 • Тесто
 • 1 кг. просеано бело брашно
 • 1/2 коцка пресен квасец
 • 1 пециво
 • 2 лажичиња сол
 • 4 лажичиња шеќер
 • 200 мл. масло
 • 500 мл. јогурт
 • по потреба топла вода
 • За фил
 • по потреба и вкус пилешко или свинско месо
 • 8 јајца
 • по потреба свинска маст

Подготовка

Прекрасно тесто за пастрмајлија.

Подготовка:

1. Од сите состојки за тесто се замесува средно меко тесто. Се остава да дуплира во волумен.
2. Потоа се дели на 8 топчиња. Секое се премачкува со масло, се покрива со стреч фолија и се става во фрижидер, да отстојат преку ноќ.
3. Кога ќе се извадат од фрижидер се оставаат малку да отстојат на собна температура и се обликуваат.
4. Се нанесува месото, кое е најдобро од претходниот ден да е зачинето со сол, мелен црвен пипер и масло. Им се крши по едно јајце. На неколку места се става по малку од свинсата маст.
5.Се печат во добро загреана рерна на 200 степени.

На здравје.