Испечати

Лимон сок со ловор

Лимон сок со ловор

Состојки

  • 3 лимони
  • 2 ловорови листови
  • 500мл вода
  • 1 кора од лимон

Подготовка

Подготовка:

1. Во сад на оган ставете ја водата, а потоа ловоровите листови и кората. Оставете да поврие десетина минути, па тргнете на страна да излади.
2. Во соковник ставете добро измиени три лимони. Извадете го сокот од нив. Кога смесата со ловоров листот е изладена, помешајте ги заедно.
3. Служете со коцки мраз. Јас не ставив шеќер, но ако вие сакате, засладете по свој вкус.
Агаве сируп, мед, шеќер, кој што милува.
На здравје.